*** M U S I C - C L U B ***
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


World Music Forum
 
PříjemGalleryLatest imagesRegistracePřihlášení

 

 VALUTY V ČESKOSLOVENSKU

Goto down 
4 posters
AutorZpráva
pavelse
HLAVNÍ MODERÁTOR
HLAVNÍ MODERÁTOR
pavelse


Male Příspěvky : 8241
Místo : závětrná strana továrního komína
Registrace : 04. 08. 06

VALUTY V ČESKOSLOVENSKU Empty
PříspěvekPředmět: VALUTY V ČESKOSLOVENSKU   VALUTY V ČESKOSLOVENSKU Icon_minitime22/11/2010, 09:43

Ahoj, měl bych dotazy
- v jakém kurzu se daly koupit dolary, marky (západní i východní), franky a šilinky v 80's ?
- ceny v Tuzexu byly v TK, ale zajímalo by mě když chtěl někdo platit v dolarech nebo markách, jaký kurz se použil pro přepočet TK na valutu
- když už jsem začal s markama, jak to bylo s východní měnou ? rubly, zloté atp.

já jsem jen kupoval bony za 5 Kčs, s jinou měnou jsem neměl zkušenost

díky
PS: možná bych našel něco v Bony a klid ale nechce se mi to stahovat a koukat na to

_________________
singlové a albové hitparády NSR, USA, UK, ITÁLIE a RAKOUSKA z let 80-89 nejdeš zde:
www.hitparady80s.estranky.cz

najdeš zde také hitparády z PLR, radia Luxembourg, životopisy- Divine, Bobby Orlando, NENA
NEW - NEW - NEW .....každotýdenní hudební tipy ........ NEW - NEW - NEW
Návrat nahoru Goto down
http://www.hitparady80s.estranky.cz/
aLuGaRd
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
aLuGaRd


Male Příspěvky : 6222
Gemini Věk : 57
Místo : EU
Registrace : 11. 04. 06

VALUTY V ČESKOSLOVENSKU Empty
PříspěvekPředmět: Re: VALUTY V ČESKOSLOVENSKU   VALUTY V ČESKOSLOVENSKU Icon_minitime22/11/2010, 12:49

Pokud ti budou stačit mlhavé vzpomínky na zlaté časy jednoho bývalého veksláka,tak ti to pomůžu trošku osvětlit Very Happy Very Happy
Oficialní bankovní kurz DM byl v době cca kolem roku 85 zhruba 4 Kčs. Dolar byl za nějakých 5.50 Kčs, anglická libra něco kolem 8 Kčs.
Za kolik se to prodávalo na černým trhu to asi víš Laughing

Tuzexová poukázka tzv. BON měl kurz 1:1 ! Lidi co pracovali venku a měli příjem ve valutách,tak ty jim banka vyměnila dle daného kurzu a převedla v bonech na tuzexové konto. Valuty nesměli běžní občané vlastnit. Těm kterým posílali příbuzný valuty ze západu,tak těm to banka rovněž převedla na bony.
Lidé co měli tuzexová konta,tak od nich veksláci kupovali bony zhruba od 2 Kč za bon.Za kolik to pak stříleli dacanům,tu psát asi netřeba Very Happy Very Happy Very Happy

Cizinci a turisti raději prodávali valuty vekslákům a vydělali na tom oproti bance o dost víc ,to je jasný.

Východní měna mne nezajímala,tak v tom ti neposloužim Basketball
Návrat nahoru Goto down
http://mcradio.sweb.cz/
YaKi
MEGA PŘISPĚVATEL
MEGA PŘISPĚVATEL
avatar


Příspěvky : 294
Registrace : 31. 08. 06

VALUTY V ČESKOSLOVENSKU Empty
PříspěvekPředmět: Re: VALUTY V ČESKOSLOVENSKU   VALUTY V ČESKOSLOVENSKU Icon_minitime22/11/2010, 13:26

No já jsem coby student měnil rubly ve směnárně v kurzu 1 rubl=10Kčs.

Zloté jsem měnil častěji, ale asi díky tomu si jejich kurz jistě nepamatuji, protože se to později hodně měnilo. Navíc i u zlotého byl oficiální a černý kurz - takže se pašovaly koruny za hranice a tam na profláknutých místech ve větších městech vyměňovaly v lepším kurzu. Matně si vzpomínám že v té době snad oficiální směna byla 2 zloté za korunu, načerno se měnilo myslím kolem 3,50 zlotého za korunu. A jen doplňuji (pokud bys nebyl úplně v obraze), že to byly jiné zloté než dnes - že později došlo k měně.

Návrat nahoru Goto down
pavelse
HLAVNÍ MODERÁTOR
HLAVNÍ MODERÁTOR
pavelse


Male Příspěvky : 8241
Místo : závětrná strana továrního komína
Registrace : 04. 08. 06

VALUTY V ČESKOSLOVENSKU Empty
PříspěvekPředmět: Re: VALUTY V ČESKOSLOVENSKU   VALUTY V ČESKOSLOVENSKU Icon_minitime22/11/2010, 14:12

díky vám, jen by mě zajímal i "černý" kurz DM, USD a Liber... fakt nevím, jen tuším

_________________
singlové a albové hitparády NSR, USA, UK, ITÁLIE a RAKOUSKA z let 80-89 nejdeš zde:
www.hitparady80s.estranky.cz

najdeš zde také hitparády z PLR, radia Luxembourg, životopisy- Divine, Bobby Orlando, NENA
NEW - NEW - NEW .....každotýdenní hudební tipy ........ NEW - NEW - NEW
Návrat nahoru Goto down
http://www.hitparady80s.estranky.cz/
aLuGaRd
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
aLuGaRd


Male Příspěvky : 6222
Gemini Věk : 57
Místo : EU
Registrace : 11. 04. 06

VALUTY V ČESKOSLOVENSKU Empty
PříspěvekPředmět: Re: VALUTY V ČESKOSLOVENSKU   VALUTY V ČESKOSLOVENSKU Icon_minitime22/11/2010, 14:37

pavelse napsal:
díky vám, jen by mě zajímal i "černý" kurz DM, USD a Liber... fakt nevím, jen tuším

Pavle i tehdy za hluboké totality se kurz jednotlivých měn měnil a to i na černém trhu Very Happy Very Happy
Ale např.marky se prodávali od 8 kčs až do 16 kčs,ale co já pamatuju ,dlouho se držel kurz 12 až 10 kčs za marku Cool doláče se dostali i až přes 20 kčs,ale zase šli dolu pak rychlejc než marky,dlouho byli za 18 pak za 16 kčs

p.s: chystáš se na cestu v čase ??? nějaký dojče marky doma mám,kdybys potřeboval ,pro tebe v dobrym kurzu Very Happy Very Happy Very Happy

Návrat nahoru Goto down
http://mcradio.sweb.cz/
Anonymní
Anonymní
Anonymous



VALUTY V ČESKOSLOVENSKU Empty
PříspěvekPředmět: Re: VALUTY V ČESKOSLOVENSKU   VALUTY V ČESKOSLOVENSKU Icon_minitime22/11/2010, 23:05

v 1988 marka za 20 kčs,dolar za 31-33kčs na černo
Návrat nahoru Goto down
HEERY
MAXI PŘISPĚVATEL
MAXI PŘISPĚVATEL
HEERY


Male Příspěvky : 971
Capricorn Věk : 103
Místo : ori space
Emploi : V.I.P
Loisirs : HEERY is a highly evolved human, genetically engineered by the Ori
Registrace : 07. 01. 07

VALUTY V ČESKOSLOVENSKU Empty
PříspěvekPředmět: Re: VALUTY V ČESKOSLOVENSKU   VALUTY V ČESKOSLOVENSKU Icon_minitime27/12/2010, 00:00

No já moc nevim, protože jsem byl čestný občan a pouze občas měnil před tuzexem z vexlakama bony za 5Kčs. A kydž jsem byl v rusku v roce 1985 tak Rubl byl za deset korun a bulharské Levo též za 10Kčs a magyar Forint za 50 haléřu. Ale co si pamatuju od otce je skutečnost, že ze služebních cest zbylé prostředky byly měněny za bony, ale nejenom ze západních zemí nýbrž i z RVHP !!!! Zjistím ovšem kurz - to si nepamatuju Smile
Návrat nahoru Goto down
http://ori.ori
pavelse
HLAVNÍ MODERÁTOR
HLAVNÍ MODERÁTOR
pavelse


Male Příspěvky : 8241
Místo : závětrná strana továrního komína
Registrace : 04. 08. 06

VALUTY V ČESKOSLOVENSKU Empty
PříspěvekPředmět: Re: VALUTY V ČESKOSLOVENSKU   VALUTY V ČESKOSLOVENSKU Icon_minitime27/12/2010, 08:54

díky všem za informace Very Happy

_________________
singlové a albové hitparády NSR, USA, UK, ITÁLIE a RAKOUSKA z let 80-89 nejdeš zde:
www.hitparady80s.estranky.cz

najdeš zde také hitparády z PLR, radia Luxembourg, životopisy- Divine, Bobby Orlando, NENA
NEW - NEW - NEW .....každotýdenní hudební tipy ........ NEW - NEW - NEW
Návrat nahoru Goto down
http://www.hitparady80s.estranky.cz/
Sponsored content





VALUTY V ČESKOSLOVENSKU Empty
PříspěvekPředmět: Re: VALUTY V ČESKOSLOVENSKU   VALUTY V ČESKOSLOVENSKU Icon_minitime

Návrat nahoru Goto down
 
VALUTY V ČESKOSLOVENSKU
Návrat nahoru 
Strana 1 z 1

Povolení tohoto fóra:Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
*** M U S I C - C L U B *** :: Pravidla - Srazy - Diskuze :: D I S K U Z E - a jiný pokec-
Přejdi na: